Samarbejder med medicinal- og medicoindustrien
Kræftens Bekæmpelse kan i visse tilfælde indgå samarbejde med medicinal- og medicovirksomheder, når det er af særlig betydning for kræftpatienter eller for kræftsagen.
Samarbejdsaftaler for igangværende projekter med medicinalindustrien
I forskningssammenhænge kan Kræftens Bekæmpelse i visse tilfælde indgå samarbejde med medicinal- og medicovirksomheder.
Som medlem af Danske Patienter følger vi Danske Patienters retningslinjer for medlemsforeningernes samarbejde med medicinal- og medicoindustrien. Derfor offentliggør vi samarbejder med medicinal- og medicoindustrien nedenfor.
Merck Sharpe & Dohme
HPV-vaccine: Undersøgelse af effekt og eventuelle uønskede virkninger af den 9-valente vaccine Gardasil: 9
Samarbejdsaftale med Merck Sharpe & Dohme 2014-2024
Novo Nordisk
GLP-1RA: Undersøgelse af potentiel gavnlig effekt på udvikling af prostatakræft:
Samarbejdsaftale med Novo Nordisk 2020-2023
ARDAT – forbedring af teknologien bag genterapi ved hjælp af adeno-associeret virus:
Samarbejdsaftale med Novo Nordisk 2024-2025Donationer fra medicinal- og medicoindustrien
Her kan du hente en liste over støtte og donationer til Kræftens Bekæmpelse fra virksomheder inden for medicinal, medico mv. for de seneste 12 måneder. Listen opdateres kvartalsvis: