Spring navigation over

Sorggruppe for unge mellem 15 og 25 år

I gruppen får du mulighed for at møde andre unge, som også kender til at have mistet en forælder til kræft.

I gruppen får du mulighed for at møde andre unge, som også kender til at have mistet en forælder til kræft. 

Du får mulighed for at høre om andre unges erfaringer med at tackle de udfordringer, tanker og følelser, som kan opstå i forbindelse med at have mistet. Ved at høre om andres erfaringer, kan du selv blive 
klogere på din egen situation. Måske endda få gode råd til, hvordan du selv kan tackle livet efter at have mistet.

Der vil ikke være faste emner til møderne, men vi tager udgangspunkt i det, som er mest relevant for jer netop nu i forhold til at have mistet. 

Det er meget forskelligt, hvornår behovet for at møde andre i samme situation eventuelt opstår. Det er vores erfaring, at det kan give 
mening, at der minimum er gået et par måneder, siden man har mistet. Du er også velkommen til at deltage i gruppen, selvom det måske er flere år siden, du har mistet. 

Der er tavshedspligt i gruppen. Det vil sige, at du ikke må informere andre om, hvem du har mødt i gruppen, og hvad en given person har sagt.