Gå til sygdomsliste

Aktiviteter og andre tilbud

På denne side finder du aktiviteter og andre tilbud, som kræftrådgivningen i Odense tilbyder

Vær med i projekt, som styrker dig i rollen som pårørende
Aktiviteter og andre tilbud

Er din partner i behandling for kræft, og har du som pårørende brug for støtte, så er det måske noget for dig at deltage i forskningsprojektet ”Robuste pårørende”. 

Projektet er et nyt gruppeforløb på kræftrådgivningen i Odense, som har til formål at styrke pårørendes evner til at håndtere og finde en god balance i den krævende situation, du står i. Læs om projektet, og hvordan du tilmelder dig i denne pjece: 

Robuste Pårørende

Foredrag

Aktiviteter og andre tilbud

Fyraftensmøde for patienter og pårørende og for andre interesserede samt frivillige med tilknytning til Kræftrådgivningen

Emne: Senfølger, samliv og seksualitet


Når vi rammes af alvorlig sygdom, kommer det oftest til at påvirke vores dagligdag.

Mange gange er vores relationer til andre, vores parforhold og vores samliv blandt de områder, hvor sygdommen sætter sit præg. I sådanne perioder kan det betyde, at der ikke er det store overskud til at pleje relationer, parforhold, - eller som enlig til at søge en partner.

Mere end hver 4. kræftpatient oplever under eller efter et kræftforløb at have behov for hjælp til at håndtere problemer med sex og samliv.

Undersøgelser viser, at ca. 75 % ikke oplever at få eller have tilgang til den nødvendige hjælp. 

Ofte håndterer mænd og kvinder sygdom forskelligt.

  • Hvor er det vi går fejl af hinanden i samtaler og forståelse?
  • Hvordan samtaler vi om sygdom, samliv og andre svære emner?
  • Hvordan kan det gode samliv vedligeholdes?

Få svar på dette og meget mere ved oplægsholder Susanne Duus, som er ansat som rådgiver i Kræftrådgivningen i Århus. Susanne har mange års erfaring i arbejdet med kræftpatienter og deres pårørende. Før sin ansættelse i Kræftens Bekæmpelse arbejdede Susanne syv år i den specialiserede palliation, og det var her hun læste en Master i Sexologi fra Ålborg Universitet.

Tidspunkt: Torsdag den 25. maj 2023 kl. 16.15-18.00

Sted: Kræftrådgivningen i Odense C, Kløvervænget 18B

Har du spørgsmål kan du kontakte os på tlf. 7020 2687

 

Tilmelding via kalenderen her senest den 22. maj 2023.

Caféklubben Odense
Caféklubbens formål er at skabe positive oplevelser og hyggeligt samvær. I  Caféklubben mødes vi til uforpligtende samvær med interessante foredrag og du møder ligestillede, som kan blive dine gode venner. Caféklubben er for kræftramte, pårørende og efterladte.  Arrangementet er den sidste tirsdag i måneden. Du tilmelder dig til arrangementet i kalenderen på vores hjemmeside.

Samtaletilbud til kvinder med brystkræft
Der er mulighed for at få en personlig samtale med en frivillig mentor, som selv har været igennem et sygdomsforløb med brystkræft. Det kan være af værdi at møde andre, som er i en lignende situation og få lejlighed til at gå i dialog om de mange spørgsmål, som kan melde sig, når man får en diagnose med brystkræft.
Kontakt Kræftrådgivningen i Odense på tlf. 70 20 26 87 eller send en mail til odense@cancer.dk 

Kursus

Kursus: Styrk din mentale robusthed
At få kræft er en stor belastning, også mentalt.
Både under og efter sygdomsforløbet er det almindeligt at opleve angst, svære tanker og manglende overskud. Med afsæt i nyere psykologisk forskning i mental robusthed (resilliens) tilbyder Kræftens Bekæmpelse derfor kurset: ”Styrk din mentale robusthed” til kræftpatienter.

Mental robusthed dækker over det at kunne klare sig på trods af svære belastninger i livet. På kurset arbejder du med egne styrker og værdier, dit netværk og din indflydelse på eget liv.
Målet er, at du undervejs og efter endt kursus oplever større styrke, mental robusthed og flere handlemuligheder i livet med kræft. Kurset er en blanding af oplæg, øvelser og
erfaringsudveksling med andre kursister. Derudover lægges op til, at du arbejder med øvelserne mellem de enkelte kursusgange.
Kurset henvender sig til mennesker, som har eller har haft kræft. Kunne kurset være noget for dig?
Så henvend dig i åben rådgivning inden for vores åbningstid, som er mandag-torsdag kl. 10-16 og fredag kl. 10-13.

Motionstilbud

Gåture i Odense
Har du været eller er du i behandling for en kræftsygdom og har du brug for at komme i gang igen? Hvis du har lyst til at følges med nogen, så kom og vær med på Gåture i Odense. Gåturene tilrettelægges, så alle kan deltage.

Alle er velkomne - ingen tilmelding - mød blot op.

Vi mødes hver mandag kl. 11.00 ved Skovsøen.
Turledere er frivillige.

 

Livet med kræft

Livet med kræft

Om psykiske reaktioner, familie, seksualitet og arbejde.

Hvis du har kræft


Til pårørende

Råd til pårørende

Hvordan støtter man som pårørende en kræftpatient bedst, mens man også passer på sig selv?

Råd til pårørende


Børns behov når far eller mor har kræft

Når mor eller far har kræft, har børn først og fremmest brug for omsorg og kærlighed.

Børn i kræftramte familier


Opskrifter

Opskrifter

Hvad skal jeg spise, hvis jeg har kræft?

Opskrifter